Ir pieņemts, ka augi ir primitīvākie par mums un tie nemāk ne domāt, ne kustēties, ne sazināties savā starpā. Bet cilvēkiem visu savu mūžu ir tieksme sevi likt augstāk par visiem, dažreiz nepamanot sev blakus dzīvošos interesantas un ļoti neparastas būtnes.
Daudzi mēs esam dzirdējuši par tā sauktiem kukaiņēdājaugiem, kā arī esam redzējuši veikalos un pat esam mēģinājuši audzēt un kopt tos. Gribas Jums pastāstīt vairāk par kukaiņēdājaugu sistemātiku, izplatību, kā arī mazliet par fizioloģiju un to kopšanu.
Kukaiņēdājaugi ir dzīvas būtnes, kas pretojas apkārtējiem apstākļiem un mēģina dabūt sev tik vajadzīgas barības vielas diezgan nepierasta augiem veidā. Visus kukaiņēdājaugus var sadalīt 4 grupās pēc pārveidotām lapām- ķērāj mehānismiem: lipīgā „mūšlente”, krūzītveida lapas, aizveramās ķerājlamatas un ūdens lamatas. Kukaiņēdājaugus var atrast visos kontinentos, izņemot Antarktīdu (1. attēls). Ļoti aukstajos reģionos, kā Grenlandē, Sibīrijā un Aļaskā var sastapt kukaiņēdāj augus, tāpat tos var atrast karstākajās Pasaules vietās (Lloyd 1942).
![]() |
1. attēls.
Kukaiņedājaugu izplatīšanas karte.
Avots:
http://www.honda-e.com/A02_World%20Maps/CPWorldMap1.htm
|
![]() |
2. attēls.
Cilvēkedošs koks Madagaskarā
Avots:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/60/The_ya-te-veo.jpg/387px-The_ya-te-veo.jpg
|