kreisais

Baltais zaķis Lepus timidus L.

labais
Informācija
sākums
morfoloģija
izplatība
dzīves vides izvēle
vairošanās
barošanās
uzvedības raksturojums
informācijas resursi
Citi interneta resursi

galerija

Citu studentu referāti

Morfoloģija

Baltie zaķi ir vieglas miesasbūves. ķermeņa svars 2 - 4.5kg [5]. Zaķa ķermeņa garums ir vidēji 45.7 - 61.0cm [7]. Viegli atšķirami no citām zaķu sugām pēc astes, kura visu cauru gadu ir balta un samērā maza, 4 - 7cm. Vasarā kažoks ir blāvi pelēks līdz melnīgsnēji brūns. Galva ir tumšāka par pārējo ķermeni, ausis ar tumšākiem plankumiem un īsākas par galvas platumu [10].

Kopumā baltais zaķis maina kažoku trīs reizes gadā: rudenī no brūna uz baltu, pavasarī no balta uz brūnu un vēlā vasarā maina kažoku no brūna uz brūnu [10]. Kažokā atrodami trju vaidu, dažāda garuma mati. Kažoka maiņa būtiski saistīta ar fotoperiodismu, respektīvi, kad zemi klāj sniegs baltais zaķis ar balto kažoku ir mazāk pamanāms plēsējiem, bet vasarā nomainot kažoku uz brūno tas ir mazāk pamanāms, jo sakrīt ar zemes toni [8].

Baltajam zaķim acis ir izvirzītas uz āru. Pieaugušajiem īpatņiem acu varavīksnene ir dzeltenīga, bet jaunuļiem tumši brūna. Baltajam zaķim, tāpat kā citiem ģints Lepus sugām, augšžoklī ir četri zobi, divi vidējie lielāki griezējzobi un divi malējie mazāki. Zobi aug visu mūžu, tādēļ tie nepārtraukti jādeldē [8]. Baltā zaķa priekšējās kājas ir īsākas par pakaļkājām, tāpat arī pēdas [5]. Pakaļkāju pēdas relatīvi platas un garas (145 - 180mm) [8]. Pēdminis. Kāju pēdas blīvi klāj matiņi, kuri ziemā ir garāki nekā vasarā. Pārvietojoties pa mīkstu pamatu stipri izpleš ekstremitāšu pirkstus [5].

Tēviņš un mātīte morfoloģiski ievērojami neatšķiras, taču mātītes ķermeņa masa ir lielāka [3].

Ekskrementi riekstveidīgi, nedaudz saplacināti. Vasarā izteikti riekstveida, bet ziemā manāmi plakanāki. Krāsa galvenokārt dzeltenbrūna, zaļganbrūna. Parasti izvietoti kaudzītēs [5].

uz sākumu

Santa Voitkāne Pēdējo reizi mainīts:
18.01.2012.