BRŪNAIS GARAUSAINIS
Plecotus auritus (Linnaeus, 1758)

Ķermeņa garums 41–53 mm
Apakšdelma garums 37–42 mm
Auss garums 31–43 mm
Svars 6–14 g
brūnais garausainis
Pazīmes. Vidēju izmēru sikspārnis. No visiem Latvijas sikspārņiem droši atšķirams pēc ļoti garajām, platajām un virs pieres kopā saaugušajām ausīm; nelidojošam dzīvniekam tās parasti ir nolocītas uz aizmuguri, ziemas guļā ejot, sikspārnis ausis paslēpj zem spārniem. Redzami tikai garie lancetveida auss radziņi. Acis relatīvi lielas. Spārni plati. Epiblēmas nav. Apmatojums garš, uz muguras pelēkbrūns, vēderpusē gaiši pelēks vai dzeltenpelēks.
Līdzīgās sugas. Latvijā nav. Rietumeiropā (A robeža iet caur Poliju) sastopama brūnā garausaiņa dvīņu suga pelēkais garausainis Plecotus austriacus (Fischer, 1829), kurš atšķiras ar pelēcīgāku apmatojumu, īsāku spārna īkšķi un platāku auss radziņu tā platākajā vietā.
Sastopamība, izplatība. Ļoti bieži sastopams visā Latvijas teritorijā, visu gadu. Nometnieks.
Paslēptuves, kolonialitāte. Paslēptuvju izvēlē ļoti plastisks. Vasarā mātītes veido nelielas (līdz daži desmiti īp.) kolonijas ēku bēniņos, ārsienu spraugās, baznīcu torņos, koku dobumos, bieži putnu būros. Līdzīgas mītnes izmanto arī tēviņi un vientuļas mātītes. Ziemo dažāda tipa pazemes telpās – alās, pagrabos, bunkuros utt. Līdzīgi ziemeļu sikspārnim apmetas nelielos sakņu pagrabos.
Lidojums, barošanās tipi. Vakaros izlido ļoti vēlu – dziļā krēslā vai tumsā. Medī gan mežos, gan apdzīvotās vietās, galvenokārt – lidinoties gar koku lapotnēm vai zemu virs pļavām. Lido ļoti lēni. Spēj plivināties gaisā uz vietas. Mēdz nolasīt no zariem un lapām nelidojošus kukaiņus, to kāpurus, zirnekļus.